Aktualności

Odwołane. kino Luna: “Na Wschodzie bez zmian. Wojna na Ukrainie”

Zapraszamy w czwartek, 2 kwietnia o godz. 19.00 na spotkanie z Tomkiem Grzywaczewskim pt.: “Na Wschodzie bez zmian. Wojna na Ukrainie”. Pokaz odbędzie się w ramach VII edycji spotkań podróżniczych In Mundo. Odkrywaj z nami świat, kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.

Od 2014 r. na Ukrainie trwa wojna. Oficjalnie obowiązuje rozejm ale kiedy zapada zmrok rozpoczyna się kanonada. Okupione cierpieniem zwykłych ludzi rodzą się nowe widmowe państwa nieuznawane: ludowe republiki Donbasu.  „Na Wschodzie bez zmian” to opowieść o tym jak wykorzystując historyczne i narodowe animozji skłonić sąsiadów, przyjaciół a nawet najbliższych aby chwycili za broń i skierowali ją przeciwko sobie. To opowieść o tym jak przez wojnę gniją ludzkie dusze.

Tomasz Grzywaczewski – reporter, pisarz i analityk specjalizujący się w Europie Środkowej i Wschodniej. Autor książki „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (Wydawnictwo Czarne) nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2018 r. oraz Kryształową Kartą Polskiego Reportażu w kategorii Nagroda Publiczności dla najlepszej książki 2018, a także książek „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” oraz „Przez dziki Wschód” (nagroda Magellena 2012 r.). Pomysłodawca i współscenarzysta pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Cienie Imperium” (premiera na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz w kinach w całej Polsce).
Członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Stypendysta specjalnego kursu „Russian Security Studies” na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie DC. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 –wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Uczestnik wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.
Publikował m.in. w Foreign Policy, Onet.pl, Wprost, Gazecie Polskiej, Rzeczpospolita Plus Minus, Do Rzeczy, Nowej Europie Wschodniej, Gościu Niedzielnym, Kontynentach. Autor publikacji naukowych oraz analitycznych z zakresu prawa międzynarodowego oraz stosunków międzynarodowych.