Aktualności

21.02 Warszawa: “Granice marzeń. O Państwach nieuznawanych”

Zapraszamy w czwartek, 21 lutego o godz. 19.00 na pokaz slajdów: “Granice marzeń. O Państwach nieuznawanych” autorstwa Tomasza Grzywaczewskiego. Pokaz odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań “Slajdy In Mundo w Lunie”, Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.

Mieszkańcy postsowieckich państw nieuznawanych od ponad ćwierć wieku padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Wyjeżdżając do Górskiego Karabachu w 2015 roku, nie przypuszczał, że już w rok później dojdzie tam do niespotykanej od dwóch dekad eskalacji konfliktu. Będąc zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem, nie podejrzewał, że obserwuje pierwszy akt długotrwałej uśpionej wojny. Widział natomiast, jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie. W nieuznawanym kaukaskim państwie Abchazji był świadkiem równie nieuznawanych piłkarskich mistrzostw świata ConIFA World Football Cup 2016. To tutaj trwało futbolowe święto narodów, których reprezentacje nie mogą wystąpić na oficjalnych, organizowanych przez FIFA i UEFA turniejach. I tego czerwcowego wieczoru Abchazowie mieli szansę sięgnąć po złoto. Musieli tylko pokonać drużynę przybyszów z dalekiego, bo położonego na pograniczu indyjsko-pakistańskim Pendżabu. Stolica Abchazji Suchumi żyło futbolem.

Tomasz Grzywaczewski – reporter, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Autor książek „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (Wydawnictwo Czarne), „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” (Wydawnictwo Literackie) oraz „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. Współtwórca filmu dokumentalnego „Cienie Imperium”.