Aktualności

10.12 kino Luna: “Mroczne cienie Laponii”

Zapraszamy w czwartek, 10 grudnia o godz. 19.00 na spotkanie z Klaudią Jadwiszczyk i Krzysztofem Lewickim pt.: “Mroczne cienie Laponii”. Pokaz odbędzie się w ramach VIII edycji spotkań podróżniczych In Mundo. Odkrywaj z nami świat, kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.
KUP BILET NA POKAZ ONLINE

Mrok. Mróz. Samotność.
Starcie z demonami, tak licznie zamieszkującymi odległą tundrę i dziką tajgę. Nie bez powodu Saamowie, czyli tysiącletni mieszkańcy europejskiej północy – wędrowcy przemierzający bezkresne tereny wraz ze swymi reniferami, zawsze rozkładając w danym miejscu obóz, w pierwszej kolejności zwracali się z pytaniem i modłami do duchów lasu o zgodę na nocleg. Kto tego nie zrobił lub postanowił rozbić obozowisko w nieodpowiednim miejscu, skazany był na gniew demonów. Nie tylko szamani kontaktowali się z duchami, nie tylko oni wyczuwali energię miejsca. Każdy wędrowiec wyuczył się tej nietypowej odmiany empatii, dzięki której mógł czuć więcej niż inni. Wchodząc w daleką Arktykę i dziką leśną otchłań należy być gotowym, że nie tylko wyzwaniem będzie przyroda, pogoda, warunki oraz nasza zdolność adaptacji oraz wytrzymałość fizyczna. Przemierzając dotychczas już tysiące kilometrów Arktyki, Krzysztof Lewicki postanowił ruszyć w okresie, gdy nawet Saamowie unikają jak mogą tych właśnie dróg, w tym momencie roku.

Klaudia Jadwiszczyk, Krzysztof Lewicki – ekstremalni podróżnicy, prawdopodobnie pierwsi na świecie, którzy przetrwali 6 zimowych miesięcy żyjąc w drodze i mieszkając w namiocie, pierwsi, którzy zdobyli Nordkapp w warunkach zimowych na rowerze tandemie z przyczepką i dużym psem. Mierzą się z potężnymi wyzwaniami, walczą z żywiołem, testują granice ludzkiej wytrzymałości, dostrzegają radość w najdrobniejszych elementach, a przetrwać pozwala im niezaprzeczalna niezłomność, hart ducha i potęga umysłu. W wyprawach głównym celem jest pełne zjednoczenie się z naturą. Rzucili posady w korporacji na rzecz życia wolnym – w podróży i w naturze. Jak sami mówią – znaleźli się w lesie, połączyła ich pasja życia blisko natury i pragnienie odkrywania nowego, w tym co już znane. Laureaci wielu nagród podróżniczych, m.in. nominowani do “Podróży Roku” National Geographic, bohaterowie kilkudziesięciu artykułów największych gazet podróżniczych w Polsce i za granicą, twórcy międzynarodowych projektów fotograficznych, prywatnie właściciele firmy outdoorowej Dzika Droga; doświadczeni instruktorzy survivalu, którzy porywają młode dusze do lasu i za sprawą kilku godzin zupełnie im przewracają w głowach, pokazując dziką drogę życia. Połowę serca zostawili w północnej Laponii, druga połowa należy do ich futrzastego Przyjaciela, z którym przemierzają świat – Kadlooka, alaskana malamuta.